preloader

Dlaczego matematyka?

Matematyk posiada wysoko rozwiniętą umiejętność abstrakcyjnego myślenia, przeprowadzania złożonych rozumowań i dostrzegania nieoczywistych analogii. Te umiejętności zawsze będą w cenie, również dlatego, że pozwalają szybko uczyć się nowych rzeczy. To sprawia, że matematyk może pracować w wielu różnych miejscach – może tworzyć matematyczne modele rzeczywistych zjawisk i je analizować; może zająć się tworzeniem nowych teorii matematycznych lub oceniać ryzyka bardzo konkretnych przedsięwzięć finansowych; może zajmować się bezpieczeństwem danych w korporacji lub stosować geometrię różniczkową w uczeniu maszynowym; może być analitykiem, architektem oprogramowania, aktuariuszem, ekonomistą. Matematyk potrafi wyłapywać sprzeczności w aktach prawnych i, jeśli tylko chce, dobrze grać w szachy. I przy tym wszystkim, wcale nie musi dobrze umieć liczyć!

about-image
about-image

Matematyk zawodem przyszłości

Dlaczego warto?

Co roku na różnych portalach pojawiają się rankingi najlepszych zawodów. Pod uwagę brane są średnie zarobki, ale również np. warunki pracy i perspektywy na przyszłość. Co roku na szczycie rankingu pojawia się matematyk oraz inne zawody blisko związane z matematyką: analityk danych, specjalista od sztucznej inteligencji czy aktuariusz. Jeśli postęp sztucznej inteligencji gruntownie zmieni rynek pracy, osoba z wykształceniem matematycznym będzie miała większe szanse odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jako ktoś rozumiejący naturę stosowanych w uczeniu maszynowym narzędzi.

Co nas wyróżnia?

Wybitni specjaliści

Nasi pracownicy to naukowa pierwsza liga. Regularnie otrzymują nagrody, publikują w najlepszych matematycznych czasopismach na świecie, są zapraszani z odczytami na prestiżowe konferencje na całym świecie. Wielu z nich współpracuje z firmami (aktuarialnymi, finansowymi, AI). Od wielu lat nasz Instytut otrzymuje kateorię (A+) i wyróżniające oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To nie znaczy, że nasi wykładowcy są szalonymi naukowcami, zapominającymi o istnieniu reszty Wszechświata, w tym studentów. Przeciwnie, chętnie podzielą się swoją wiedzą.

Perspektywy pracy

Wykształcenie matematyczne daje możliwość pracy w bardzo różnorodnych firmach. Nasi absolwenci pracują w branży IT, finansowej, aktuarialnej, w różnego rodzaju startupach i w przemyśle. Praktycznie w każdej branży potrzebna jest dziś analiza dużych zbiorów danych, a nikt nie przeprowadzi analizy lepiej niż osoba, która zna narzędzia data science od podszewki.

Świetna atmosfera

Mamy niezmiernie sympatycznych i wyjątkowo dobrze zorganizowanych studentów. Organizują wiele spotkań (wieczory planszówek, wigilie wydziałowe) i wyjazdów integracyjnych. Pomogą Ci się zaaklimatyzować, a kiedy trzeba, pomogą również w nauce w ramach tak zwanej tutorni.

Swoboda i zaufanie

Pozostawimy Ci sporo swobody w wyborze kursów, ufając, że wiesz, co dla Ciebie dobre (ale doradzimy, jeśli będziesz miał wątpliwości). Na wykłady będziesz chodzić dlatego, że chcesz, a nie dlatego, że musisz. Wykładowcy będą wymagający, ale zawsze chętnie pomogą Ci w trakcie konsultacji (a jeśli trzeba zorganizują dodatkowe).

Wyjątkowa tradycja

Nasz Instytut jest bezpośrednim spadkobiercą lwowskiej szkoły matematyki, wyjątkowego zjawiska w skali światowej nauki. Każdy matematyk na świecie zna twierdzenia Stefana Banacha, Hugona Steinhausa i innych jej przedstawicieli.

Perspektywy pracy

Nasi absolwenci pracują w wielu renomowanych firmach, m.in. (w losowej kolejności):
• Google, • Opera, • Kruk, • OpenAI, • Halley.pl, • Ten Square Games, • Red Hat, • Nokia, • Tooploox, • Capgemini, • Komisja Nadzoru Finansowego , • Credit Agricole, • Santander, • PKO BP, • EY, • DeepL, • Ultimo, • BNY, • Bank Millenium i wiele innych

Na naszych studiach oswoisz się z abstrakcją i nauczysz myśleć ściśle, ale zdobędziesz też wiele praktycznych umiejętności.

Analiza danych

Jeśli wybierzesz specjalność analiza danych, poznasz tajniki wnioskowania statystycznego i nauczysz się metod analizy dużych zbiorów danych. Poznasz też odpowiednie narzędzia programistyczne. Po tym kierunku znajdziesz zatrudnienie w przemyśle i firmach finansowych, jak również będziesz mógł kontynuować karierę naukową w zakresie statystyki, matematyki stosowanej lub innej dziedzinie naukowej wykorzystującej duże zbiory danych, jak np. bioinformatyka czy matematyka finansowa.

Matematyka aktuarialno-finansowa

Ważnym zagadnieniem w świecie finansów jest w dzisiejszych czasach wycena ryzyka. Przy użyciu zaawansowanych metod probabilistyczno-statystycznych tworzy się modele i procedury, które pozwalają firmom szacować wielkości potencjalnych strat, na które są narażone. Ze względu na ogromną ilość różnego rodzaju czynników, wpływających na ryzyko, niezbędna jest do tego nie tylko solidna wiedza matematyczna, ale również pewne wiadomości praktyczne oraz znajomość standardów. Dzięki współpracy z firmami działającymi na rynku finansowym, studenci specjalności aktuarialno-finansowej mogą poznać wszystkie te zagadnienia również od tej strony, od której może ich wymagać przyszły pracodawca.

Matematyka stosowana

Studia na specjalności matematyka stosowana przygotowują do pracy wszędzie tam, gdzie koniecznie jest wsparcie matematyczne w badaniach i procesach podejmowania decyzji. Takimi miejscami są na przykład firmy i instytucje naukowe zajmujące się analizą różnorodnych danych biologicznych z zakresu medycyny, genetyki, rolnictwa, ekologii, aż po laboratoria kryminalistyczne, w których bada się ślady biologiczne. Znajomość metod obliczeniowych oraz umiejętność modelowania zjawisk fizycznych i biologicznych pozwoli Ci, na przykład, na pracę w firmach produkujących specjalistyczny sprzęt pomiarowy lub medyczny (np. sztuczne serca, nerki, płuca).

Matematyka nauczycielska

Specjalność nauczycielska jest dla tych, którzy lubią uczyć innych i którzy nie boją się wyzwań stojących przed osobami wykonujących zaszczytny zawód nauczyciela matematyki. Uważamy, że to ważne, żeby w naszym kraju było wielu znakomitych nauczycieli matematyki i właśnie takich kształcimy. Uczą tak dobrze, że ich uczniowie osiągają sukcesy w ważnych konkursach matematycznych.

Matematyka teoretyczna

Jeśli pasjonuje Cię rozwiązywanie problemów teoretycznych i chcesz tworzyć matematykę XXI wieku, to matematyka teoretyczna na Uniwersytecie jest naturalnym wyborem! Nauczysz się przeprowadzać (i sprawdzać) ścisłe rozumowania matematyczne oraz budować nowe teorie na podwalinach znanych wyników. Swoją przyszłość będziesz mógł związać z pracą na uczelni lub w ośrodku badawczym (w Polsce lub za granicą).

about-image

Dokumenty

Zapoznaj się z programem studiów

Program studiów: Matematyka I i II st.

Limit przyjęć 2025/2026: 175 miejsc.

Zasady rekrutacji: strona UWr.

Nasi absolwenci

Olga Pasławska

Menedżer w KPMG Poland.
Ukończyłam studia w Instytucie Matematycznym i wspominam je bardzo dobrze. Tam zawsze panował niesamowity klimat tworzony zarówno przez wykładowców, jak i przez studentów. Uczelnia oferuje wiele przedmiotów i pozostawia dużą swobodę wyboru, co umożliwia realizowanie własnej drogi zdobywania wiedzy. Konsekwentne realizowanie zamierzonego celu sprawiło, że będąc jeszcze w trakcie studiów mogłam rozpocząć pracę, która daje mi zarówno możliwość rozwoju, jak i wykorzystania zdobytej wiedzy. W trakcie studiów miałam możliwość zaznajomienia się z tematyką aktuarialną, co w dalszej kolejności pozwoliło mi zdać egzaminy aktuarialne i wciąż rozwijać się w tym kierunku, już na polu zawodowym. Rynek pracy jest otwarty dla absolwentów matematyki. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które ukończyły studia na tak renomowanej uczelni, oferując dobre warunki rozwojowe i finansowe. Jestem pewna, że wybierając studia matematyczne dokonałam właściwego wyboru.

about-image
about-image

Nasi absolwenci

Katarzyna Czesak-Woytala

Director of Data Processing and BI Analytical Solutions Department, Aplikacje Krytyczne.
Dość powszechnie, choć całkowicie niesłusznie, uważa się, że matematyka to tylko wiedza teoretyczna. Jednak wiedza ta daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego. To właśnie dzięki mojemu wykształceniu zawdzięczam ciekawą pracę na stanowisku menedżerskim w banku po zaledwie 4 latach pracy na stanowiskach specjalistycznych. Tak naprawdę dopiero teraz, rekrutując pracowników do mojego zespołu widzę, jak bardzo brakuje wykształconych matematyków, potrafiących konstruktywnie rozwiązywać analityczne problemy, których w bankowości (i w wielu innych dziedzinach) nigdy nie brakuje. Wykształcenie matematyczne pozwala mi brać udział w wielu ciekawych projektach ze świata nauki w dziedzinach takich jak medycyna, ekonomia, socjologia, a nawet lingwistyka czy sport! Studiując w ramach stypendium na Technische Universität w Monachium, zaliczanym do najlepszych uczelni w Europie, przekonałam się, że poziom kształcenia w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego nie ustępuje europejskim standardom. Wybór studiów matematycznych to jeden z najlepszych wyborów dokonanych w moim życiu, a czas spędzony w Instytucie Matematycznym na Uniwersytecie Wrocławskim to wspaniałe i niezapomniane wrażenia, czas zdobywania wiedzy i poznawania przyjaciół.

Nasi absolwenci

Wojciech Samotij

Wykładowca Uniwersytetu w Tel Avivie.
Wybór matematyki jako kierunku studiów jest moim zdaniem jedną z najtrafniejszych decyzji, jakie może podjąć absolwent szkoły średniej. Studia te nie tylko pomagają zdobyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia pracy w licznych, mniej lub bardziej związanych z matematyką, zawodach, ale, co może najważniejsze, rozwijają samodzielność, krytycyzm, umiejętność samodzielnego poszerzania wiedzy, logicznego myślenia oraz rozwiązywania abstrakcyjnych (a co za tym idzie – również konkretnych) problemów. Absolwent matematyki jest dzięki temu bardzo uniwersalną, bo przygotowaną do podjęcia niemal każdego wyzwania, i konkurencyjną jednostką na rynku pracy. Od momentu zakończenia studiów odwiedziłem kilkanaście renomowanych amerykańskich, europejskich i izraelskich uczelni. Mogę śmiało stwierdzić, że jakość kształcenia w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego niewiele odbiega od najwyższych światowych standardów. Wśród kadry profesorskiej Instytutu znajduje się wielu wybitnych naukowców oraz świetnych nauczycieli. Program studiów jest bogaty i elastyczny, daje studentom wiele możliwości dostosowania go do swoich potrzeb i zainteresowań. Bliskość Instytutu Informatyki wraz z programem studiów międzywydziałowych ułatwiają dalsze poszerzanie swojej wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności „informatycznych”. Wreszcie, na studiach panuje sprzyjająca nauce atmosfera oparta na partnerskich relacjach między studentami a profesorami.

about-image
about-image

Nasi absolwenci

Agata Tomanek

aktuariusz, CALI Europe oddział w Polsce oraz Credit Agricole Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
Zawsze lubiłam uczyć się matematyki. Był to jeden z powodów, dla których wybrałam studia matematyczne. Z perspektywy czasu uważam, że był to bardzo dobry wybór. Studia matematyczne rozwijają zdolność analitycznego myślenia i odważnego podchodzenia do pojawiających się problemów. Mnogość i różnorodność problemów rozwiązywanych podczas studiów pozwalają utwierdzić w przekonaniu, że mimo iż coś jest nowe i trudne, można się tego nauczyć i zrozumieć nawet wtedy, gdy gdy wcześniej go nie znaliśmy. W pracy aktuariusza nieustannie mierzę się z nowymi wyzwaniami i problemami, które trzeba rozwiązywać. Jestem przekonana, że zarówno zdobyta wiedza merytoryczna jak i umiejętności, o których wspomniałam wcześniej, pozwoliły mi zdać egzamin aktuarialny a także pozwalają mi stawiać czoła problemom napotykanym w codziennej pracy. Studia w Instytucie Matematycznym UWr wspominam zawsze bardzo mile. Panowała tam doskonała atmosfera, a wiedzę przekazywali studentom prawdziwi pasjonaci matematyki.

Rekrutacyjne formalności

Oblicz swój wynik w kalkulatorze punktów oraz sprawdź szczegółowe zasady w oficjalnych serwisach rekrutacyjnych UWr!

Kalkulator Informatyka I st. Informatyka II st. ISIM Matematyka I st., Matematyka II st., Sztuczna inteligencja w analizie danych Sztuczna inteligencja II st.