Sztuczna inteligencja II st.
NOWY KIERUNEK
Sztuczna inteligencja
Dziś niemal każda branża – od medycyny po finanse, od marketingu po przemysł – poszukuje specjalistów potrafiących wyciągać wnioski z olbrzymiej ilości danych i wdrażać inteligentne rozwiązania oparte na AI. Jednak prawdziwą wartość stanowią eksperci z dogłębną wiedzą teoretyczną i zaawansowanymi umiejętnościami praktycznymi, które znacznie wykraczają poza podstawowe umiejętności promptowania modeli językowych czy używania bibliotek uczenia maszynowego. Studia magisterskie na kierunku Sztuczna inteligencja zapewnią Ci specjalistyczne kompetencje, pozwalając nie tylko zrozumieć złożone algorytmy i modele, ale także tworzyć innowacyjne rozwiązania na miarę współczesnych wyzwań. Z takim wykształceniem będziesz w gronie najbardziej poszukiwanych i cenionych profesjonalistów na dynamicznie rozwijającym się rynku AI.

Sztuczna inteligencja
Dlaczego warto wybrać te studia?
Rozwój kompetencji
Te studia są dla Ciebie, jeśli jesteś absolwentką/absolwentem studiów przyrodniczych, ścisłych lub technicznych I stopnia i chcesz pogłębić swoją wiedzę teoretyczną i techniczną związaną z AI. W połączeniu z dotychczasowym wykształceniem nasze studia zapewnią Ci unikatowe połączenie kompetencji, które będziesz mogła/mógł wykorzystać w swojej pracy zawodowej, także badawczej.
• Najnowsze architektury sieci neuronowych • Systemy rekomendacyjne • Duże modele językowe • Inżynieria AI • Probabilistyczne aspekty AI
Indywidualna opieka
Nasz kierunek to butikowa oferta dla ambitnych – obecnie oferujemy 20 miejsc. Zapewniamy bezpośredni kontakt z wykładowcami oraz opiekę mentora. Możesz uczestniczyć w seminariach badawczych i pracować nad indywidualnymi projektami naukowymi pod opieką doświadczonego opiekuna. Osoby prowadzące zajęcia na kierunku Sztuczna inteligencja to aktywni naukowcy prowadzący badania we współpracy z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi, a także z firmami.
Projekty interdyscyplinarne
Połączenie różnych dziedzin stwarza unikatowe możliwości rozwoju i innowacji. Studia drugiego stopnia na UWr oferują wyjątkową szansę uczestnictwa w projektach interdyscyplinarnych, łączących zarówno obszar nauk przyrodniczych (takich jak biologia, biotechnologia, fizyka, chemia), jak i humanistycznych (w tym literaturoznawstwo, lingwistyka korpusowa, muzykologia, prawo, historia). Wydział Matematyki i Informatyki współpracuje z wieloma innymi jednostkami Uniwersytetu Wrocławskiego, co daje naszym studentom możliwość zaangażowania się w projekty realizowane na współpracujących wydziałach. Dzięki temu zdobędziesz umiejętności i doświadczenie, które wyróżnią Cię na rynku pracy i w świecie nauki.
Elastyczny program studiów
Traktujemy studentów po partnersku i choć stawiamy wysokie wymagania, to oferujemy dużą swobodę w wyborze zajęć. Poza niewielką liczbą kierunkowych przedmiotów obowiązkowych możesz wybierać przedmioty zgodne z Twoimi zainteresowaniami z całej oferty Wydziału. Do wyboru są zaawansowane przedmioty specjalistyczne z zakresu sztucznej inteligencji, matematyki, informatyki, a także ciekawe projekty i seminaria.
• Eksploracja danych złożonych i niestrukturalnych • ML w eksploracji danych temporalnych • ML dla systemów rekomendacyjnych • Wyjaśnialna AI • Sztuczna inteligencja w grach • Grafowe sieci neuronowe i ich zastosowania • Tworzenie agentów AI
Doktorat
Twoja przygoda ze sztuczną inteligencją nie musi się skończyć na magisterium. Po ukończeniu studiów możesz kontynuować swoją naukową ścieżkę w Kolegium Doktorskim Informatyki lub Matematyki UWr, a także w innych ośrodkach naukowych w Polsce i za granicą. Wydział współpracuje m. in. z ośrodkiem badawczym CASUS w Niemczech, z którym realizujemy wspólnie studia doktoranckie w obszarze analizy danych i AI.
Praca
Nasze studia przygotują Cię do podjęcia pracy w różnych zawodach związanych z projektowaniem i analizą algorytmów i rozwiązań AI, a także wdrażaniem i inżynierią oprogramowania wyspecjalizowanego do zastosowań AI. Absolwenci wszystkich kierunków prowadzonych na Wydziale znajdują pracę w firmach IT/AI, FinTech, instytucjach bankowych, ubezpieczeniowych, doradczych, centrach badawczych. Najlepsi studenci mogą liczyć na szybki start kariery w dobrych firmach technologicznych już w czasie studiów.

Dokumenty
Zapoznaj się z programem studiów
Program studiów: Sztuczna Inteligencja - studia II stopnia
Limit przyjęć 2025/2026: 20 miejsc.
Najważniejsze treści programowe:
• Modele językowe – mechanizmy działania i trenowania modeli językowych, w tym dużych modeli językowych; granice ich zastosowań oraz możliwe przyszłe kierunki rozwoju • Uczenie maszynowe dla złożonych struktur danych – metody machine learning i deep learning do przetwarzania grafów, obrazów wielospektralnych, danych czasowo-przestrzennych; modelowanie niepewności danych • Probabilistyczne aspekty sztucznej inteligencji – łańcuchy Markowa, metody Monte Carlo, modelowanie systemów stochastycznych; zastosowania metod probabilistycznych • Sieci neuronowe – współczesne architektury sieci neuronowych, modele generatywne, transfer learning i dostrajanie modeli, uczenie ze wzmocnieniem, interpretacja modeli • Sztuczna inteligencja – algorytmy przeszukiwania przestrzeni stanów, programowanie z więzami, programy grajace w gry, decyzyjne procesy Markowa, modelowanie logiczne